Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příslušenství

31. 3. 2009

Klece a příslušenství

 

Aby byl pískomil u vás spokojený, musí mít vhodné ubytování s příslušenstvím. Nebojte se výdajů, lepší spokojený pískomil než spokojená peněženka, klec musí být pořádně velká, ideální je systém propojených klecí, který je však velmi náročný na místo a peníze. Dále se na této stránce věnuji umístění příbytku.

 

Výběr vhodného příbytku

 

Klec: Když vybíráte klec, musíte dbát na několik věcí. Klec by měla mít dost velký otvor, abyste jím mohli dobře prostrčit ruku a uchopit pískomila, dost vysoké dno aby nevypadávala podestýlka, rozestupy mezi mřížemi maximálně 12,5 mm a měla by být dostatečně veliká. Velikost klec je závislá na počtu zvířat. Výška klece by měla být minimálně 25cm. V následující tabulce jsou minimální rozměry klecí, klec by je však měla překročit, protože čím větší tím lepší. Nejvhodnější jsou klece pro křečky, jsou relativně velké a mívají i více pater, která mohou kompenzovat malou plochu dna. Pozor ale dejte na patra z roštu, která pískomilům ničí nohy a raději je odstraňte nebo zakryjte keramickou deskou nebo linem. S trochou šikovnosti si patra můžete udělat i sami. Klec by měla být aspoň 25cm vysoká, protože nejspodnější deska se připevní 10 cm nad podlahu klece. Obstarejte si 3m drátu širokého 0,5cm a 3 dlaždice nebo prkna, která pak uříznete na správnou velikost. Do vybraného materiálu vyvrtejte otvor, kterým protáhnete drát k připevnění ke kleci. Dvě desky budou tvořit patra a jedna přechod mezi nimi ( pokud nepoužijete koupený nebo vyrobený žebříček ).

Počet zvířat

Plocha

Příklad

1 až 2

1600cm²

jedna klec 30x55cm

3 až 5

3800cm²

propojený systém-dvě klece 35x55cm

6 až 9

5000cm²

p.s.-tři klece 30x55cm

10 až 15

7000cm²

p.s.-tři klece 40x60cm

Tabulka je přepsána z knihy „ Jak na to, pískomil“

Nový údaj. Podle další knihy by nádoba na pískomily měla mít     1 m²! Je to určitě lepší než velikost z tabulky, ale znamená to víc místa. Pokud máte místo a prosředky, tak rozhodně kupujte co největší nádoby.

Klece teddy jsou levné, ale účelnéIdeální nádoba na pískomily

Klece ostatních chovatelů

Akvárium- terárium: Vhodným bydlením pro pískomily se může stát i akvárium nebo terárium, pro dva pískomily s ideálními rozměry 60x30, jinak se můžete řídit rozměry plochy z tabulky, které zvětšete, protože klec může mít trochu menší plochu než akvárium, jelikož pískomil zde může šplhat po mříži. Musíte dát pozor, aby výška akvária nebyla větší než šířka, protože jinak by nebylo zajištěné dostatečné větrání, a na kryt střechy, který by měl být prodyšný, ale ne s velkými otvory, aby se jimi pískomil neprotáhl.

 

Takhle nějak může akvárium vypadat

Akvária ostatních chovatelů

 

Výhody akvária proti kleci:

 

Pískomil může podle libosti hrabat a podestýlka nevypadává ven.

Při pozorování zvířat vás neruší mříže

Mláďata pískomilů se nemohou nikde protáhnout

Nemusíte poslouchat hlodání mříží

Nevýhody akvária proti kleci:

Vyšší pořizovací cena

Větší váha, špatná manipulace

Pískomilové nemohou šplhat po mřížích

Patra a napáječka se špatně připevňují

Křehkost

Pískomil se složitě vrací z výběhu ( problém vyřešíte pomocí žebříčků )

 

Systém propojených klecí

Toto ubytování je nejvhodnější, ale taky, jak už jsem zmínila, nejdražší a nejnáročnější na prostor. Jeho výroba je jednoduchá. Stačí koupit 5cm širokou drenážní trubku a pletivo s co nejmenšími oky, trubku ohnout do U nebo L a postrčit ji z každé strany do jedněch dvířek u klece. Mezery, které vzniknou mezi trubkou a klecí utěsněte pomocí pomocí pletiva, které by mělo asi 2cm přečuhovat.

 

 

Podestýlka

Jako podestýlkun pro pískomily můžete použít vlastně skoro vše co se dá sehnat v zoo obchodech. Mě se nejlépe osvědčily hobliny, protože jsou pískomilům nejvíce přijemné na nohy a jsou levné, ale docela hodně práší. Kočkolit a kukuřičná ( hrubá ) drť Sonnen land jsou pískomilům dsné na nohy, avšak dobře sají zápach. Nejlepčí je jemná kukuřičná drť, bohužel je stejně jako hrubá poměrně drahá. Seno používám pouze jako materiál na hnízdo, jelikož pískomilové v něm nemohou hrabat a také ho hodně sežerou.

Samozřejmě můžete použít písek pro činčily, ale musíte ho častěji čistit a pokud máte klec a vaši pískomilového ho vyhrabou ven, budete mít problém s jeho zametáním, protože je moc drobný.

 

Kukuřičná vřetenaParfémovaná podestýlka 

Materiál na hnízdo:

Jako materiál na hnízdo používám hlavně toaletní papír- je levný, je ho vždy dost a pískomilové ho mají rádi. Vhodné je také seno, ale moji pískomilové ho hlavně zmuchlají a sežerou. Občas můžete v obchodě zahlédnout kokosová vlákna, která jsem ještě nezkoušela, ale prý jsou dobrá. Pískomilové také vezmou za vděk různými hadříky a papírky.

Obrazek

 

Příslušenství

 

Domeček na spaní: Někdy lidé nekupují pískomilům domeček na spaní proto, že ho prý rozhryžou a stejně v něm nespí. Pravda je, že naši pískáčci v něm teď nespí, ale občas si schrupnou v kokosové skořábce nebo v květináči, jinak si staví hnízdo mimo domek, ale je to individuální, někteří pískomilové určitě v domečku spí, hlavně nervóznější samičky nemusí lákat mít mladé ve volném hnízdě a udělají si porodnu v domečku. Proto by ho měla samička mít březí samice k dispozici, aby v nervozitě „kam s mladými“ mladé nesežrala. Co se týče rozkousávání,tak velmi záleží na tvrdosti dřeva ( pokud je domek z keramiky tak se nemusíte obávat ). Můj 1. domek byl z velmi tlustého dřeva a za rok ho z provozu vyřadila pročůraná střecha a hlavně jeho velikost : velikosti pískomilů. 2. domek byl moc krásný, ale také rozkousaný za jeden týden. Současný domeček je veliký, ve střeše má vyndavací vaničku, kam dávám kočkolit, a je velmi tvrdý, takže má jen trochu okousané vchody. Co se týče používání, tak William a Harry spali v domečku asi do čtyř měsíců, pak krátce v lahvi od kafe a pak si vybudovali hnízdo v chráněném rohu klece a nikdy stanoviště neměnili. S příchodem Leii, se ale stanoviště přesunulo do chráněnějšího rohu. Domek ale pořád využívají jako místo, kde se lze prát a schovávat s potravou.

Kromě dřevěného domečku můžete používat i keramický domek ( či jakýkoliv úkryt, třeba úkryt á la skála ) nebo rozřezaný kokos či květináč.

Pískomil se v domečku cítí skvěle

Kolo na běhání a prolézačky: Will a Harry kolo vždy kolo vášnivě používali. Neznamená to ale, že by to bylo z nedostatku pohybu, oba si rádi zaběhají, i když mají zrovna procházku. Kupujte raději železná kola a čím větší, tím lepší. Pokud nechcete riskovat, že by pískomil, v kole neběhal ( je to asi 50:50 ), tak si kolo vypůjčete a zkoušejte. Důležité je, aby se pískomil naučil běhat v mládí. Leia, která k nám přišla až v 1-2,5 roce, se běhat nikdy nenaučila. Zato její potomci běhají od 4 týdnů.

Jako další prolézačky pískomilové milují různé trubky i jako úkryt. I když výborně skáčou, šplhání po provaze nebo klacku jim úplně nesedí, žebříčky a mříže jim na šplhání vyhovují i když ti šikovnější vylezou s malou pomocí i po klacku.

Napáječka: Pokud podáváte vodu ( viz. krmení ), má napáječka pár výhod: voda se nemůže vylít ani znečistit, bohužel většina napáječek při snížení objemu kape. Nejlepší jsou od firmy Trixie a Savic, ale Trixie méně kape. Pro dva pískomily postačim 100ml a pro více pomalu zvětšujte. Ale pískomil moc nevypije, nemusíte to přehánět.

Napáječky trixie málo kapou a mají dobré úchytky

Misky na krmení: Miska na krmení by měla být dost vysoká, aby krmení neopadalo ven a musí být stabilní. Nejlepší jsou keramické misky, dobře se myjí a nedají se rozkousat. Kupujte raději větší misku, až někam pojedete, budete tam moci dát více krmiva. Můj tip: Jako misku na ovoce můžete použít dolní část krabiček od vitamínů ( jako Energit ). Stačí ji oddělit od víka a za úchytky připevnit na mříž.

Další doplňky: Moji pískomilové mají velmi rádi kameny: jako pozorovatelnu a v teplu jako studenou postel. Myjí se zde a pojídají potravu, také si o ně brousí drápky. Další hračky jako zrdcátka a zvonečky atd. je moc nevzrušují.

 

 

Umístění příbytku

 

Příbytek by měl mít pokud možno své stálé místo, nemůžeme ho ale postavit kam se nám zlíbí. V místnosti, kterou si vyberete, by se nemělo kouřit a neměla by zde celý den silně hrát hudba, protože pískomilové by neměli klid. Nesvědčí jim ani stanoviště hned vedle hi-fi nebo televize, protože jejich citlivé uši zachycují vlny, které z nich vycházejí. Pozor dávejte také na průvan a na slunce, pískomil by měl vždy mít možnost skrýt se před žárem, jinak se přehřeje. Na toto dávejte pozor hlavně u terárií, kde se rozpalují stěny a teplý vzduch z nádoby pomaleji uniká. Co se teploty týče, měla by být pokojová, rozhodně ne nižší než 16 C.

Naopak ve vašem zájmu je ( zvláště když lehce spíte ), abyste pískomily neměli v ložnici, při hrabání a hryzání se spí opravdu špatně.

Jelikož ve volné přírodě jsou hlavními nepřátely pískomilů ptáci, bývají velmi lekaví na nebezpečí z hora i když se jedná o vaší ruku. Proto je vhodné, aby klec stála alespoň 1m nad zemí.